Pompy ciepła Toshiba Estia
Pompy ciepła nie przez przypadek w ostatnim czasie zyskują mocno na popularności. Pompa ciepła to rozwiązanie ogrzewania, które obecnie jest w czołówce pod względem wyboru przez Inwestorów w budownictwie zarówno jednorodzinnym jak i wielorodzinnym.
Pompy ciepła są ekonomicznym i proekologicznym sposobem ogrzewania domów oraz mieszkań, które do swojego działania wykorzystują energię odnawialną w postaci ciepła pochodzącego z otoczenia. W zależności od wyboru rodzaju pompy ciepła, źródłem takim może być woda (pompy ciepła woda-powietrze), grunt (pompy ciepła gruntowe) lub powietrze (pompy ciepła powietrze-powietrze). Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu to rozwiązanie nie tylko dobre dla środowiska, ale także dla domowego budżetu. Pompy ciepła zasilane są niewielką ilością energii elektrycznej. Jeśli nie wiedzą Państwo jaką pompę ciepła wybrać zachęcamy do kontaktu z naszym biurem handlowym w Poznaniu.
ESTIA SPLIT R32 – MODUŁ NAŚCIENNY
Dostępna na rynku oferta pomp ciepła obejmuje modele, które wytwarzają ciepło z wody gruntowej, ziemi lub powietrza. Przybliżymy trzecie z wymienionych rozwiązań, ponieważ jest ono najnowocześniejsze, najmniej kłopotliwe oraz najtańsze. Nazwane jest ono powietrze-woda („powietrze”, ponieważ stąd pompa czerpie energię, „woda”, ponieważ oddaje ją do ogrzewania wody). Zaletą tego typu pompy ciepła jest fakt, że nie trzeba instalować wymiennika gruntowego. Dzięki temu montaż jest dużo prostszy i tańszy. Zminimalizowane są również koszty eksploatacji – nie ma potrzeby wykonywania częstych przeglądów oraz czyszczenia wymiennika.
Warto przy okazji wspomnieć o nazewnictwie, z jakim się spotykamy przy okazji konfiguracji pompy ciepła i ogrzewania domu. Jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła jako nasze jedyne źródło ogrzewania, będzie to układ monowalentny, spotykany najczęściej, kiedy źródłem ciepła dla pompy jest grunt lub woda. Jeśli wybierzemy pompę ciepła powietrze-woda, układ będzie zapewne wyposażony w grzałkę elektryczną, która będzie spełniać funkcję wspomagającą. Będzie to układ biwalentny monoenergetyczny. I wreszcie, trzeci rodzaj układu to biwalentny alternatywny. Występuje on wtedy, gdy pompa ciepła działa równolegle z dotychczasowym źródłem ogrzewania, np. piecem gazowym.
Powietrze jest najbardziej dostępnym źródłem energii, która może być wykorzystana do wytworzenia ciepła. O ile wydaje się to zrozumiałe podczas ciepłych dni, o tyle ciężej jest to pojąć w przypadku aury zimowej. Tymczasem nawet wtedy powietrze jest doskonałym źródłem ciepła, a wynika to z faktu, że ilość energii pochodzącej ze słońca jest olbrzymia. Nawet jeśli nie czujemy tego na własnej skórze, w powietrzu przez cały rok znajduje się dużo energii cieplnej.
Zrozumienie działania pompy ciepła ułatwi przykład lodówki – odbiera ona ciepło z żywności i oddaje je do otoczenia poprzez funkcjonowanie układu chłodniczego. W przypadku pomp ciepła przebiega to odwrotnie – pompa pobiera ciepło z powietrza, a następnie przetwarza je w układzie chłodniczym, po to, by oddać je wewnątrz domu w temperaturze umożliwiającej ogrzewanie oraz zapewnienie ciepłej wody.
Proces ten w przybliżeniu wygląda następująco: ciepło z powietrza pobierane jest przez ciekły czynnik chłodniczy, który przechodzi przez parownik, po czym zmienia swój stan na gazowy. W tej postaci przemieszcza się do sprężarki, w której na skutek zmiany ciśnienia, podnosi swoją temperaturę. Następnie sprężony gaz dociera do skraplacza, gdzie na skutek kontaktu z chłodniejszą powierzchnią ulega skropleniu oddając ciepło do wody ogrzewającej dom. Skroplony gaz z wymiennika pod dużym ciśnieniem trafia do zaworu dławiącego, gdzie następuje powtórne zmniejszenie ciśnienia.
Więcej na temat działania pompy ciepła powietrze-woda znajdziesz tutaj: Jaka technologia
Pompa ciepła w mieszkaniu
Jaka jest minimalna powierzchnia mieszkania, w którym można zainstalować pompę ciepła?
Nie ma minimalnej powierzchni ponieważ stosując nawet najmniejszą pompę ciepła, podczas zimy będzie miała ona swoją nominalną moc. W przypadku dużego przewymiarowania urządzenia w stosunku do kubatury budynku będzie ono pracowało na przy wyższym współczynniku COP (współczynnik wydajności grzewczej).
Czy trzeba mieć pozwolenie na taką instalację?
Ta instalacja nie wymaga żadnych pozwoleń.
Jak to wygląda w praktyce - czy w mieszkaniach najczęściej pompa ciepła pracuje z podłogówką czy grzejnikami niskotemperaturowymi?
Idealnym rozwiązaniem dla pompy ciepła Estia jest ogrzewanie podłogowe ponieważ zapewnia nam ono bardzo dużą powierzchnię wymiany ciepła, dzięki czemu różnica między temperaturą wody CO a temperaturą w pomieszczeniu jest bardzo mała.
Gdzie instaluje się jednostkę zewnętrzną i czy nie jest za głośna?
Idealnym położeniem jednostki zewnętrznej jest strona południowa, ale mamy świadomość, że nie zawsze jest ona dostępna, możemy zamontować ją w bardziej dostępnym miejscu. Praca urządzenia charakteryzuję się poziomem ciśnienia akustycznego 49-52 dB przy 100% obciążeniu urządzenia.
Co z modułem hydraulicznym - gdzie jest instalowany i czy zajmuje dużo miejsca?
Miejsca w których najczęściej montuje się moduł hydrauliczny to:
- pralnia,
- garaż,
- pomieszczenie techniczne,
- spiżarnia.
Sam moduł zajmuje nam bardzo mało miejsca, jego wymiary wynoszą: 925x525x355 (WxSxG)mm
Słów kilka o sterowaniu:
Sterownik z programatorem tygodniowym.
Kontroluje dystrybucję ciepłej wody pomiędzy 2 strefami a zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Wbudowany układ logiczny zbiera sygnały z czujników, reguluje temperaturę wody i optymalizuje zużycie prądu. Ponadto urządzenie posiada ochronę przeciwbakteryjną, która zapobiega rozwojowi bakterii w zbiorniku ciepłej wody użytkowej. Prosty w obsłudze przenośny sterownik zainstalowany jest na module hydraulicznym. Dzięki dużemu i dokładnemu wyświetlaczowi użytkownik ma możliwość
ustawienia wszystkich głównych parametrów oraz skonfigurowania programu tygodniowego. Dodatkowy sterownik, bezpośrednio powiązany z modułem hydraulicznym, może być umieszczony w części mieszkalnej. Nowy sterownik przewodowy HWS-AMS11E pozwala na natychmiastowy dostęp do ustawień zadanej temperatury powietrza w pomieszczeniu.
Czy w ogóle opłaca się instalować pompę ciepła w mieszkaniu?
Tak, jest to jedno z najbardziej ekonomicznych źródeł ciepła, przy zastosowaniu odpowiednich wymienników ciepła np. ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe, można też połączyć te rozwiązania grzewcze. Ten typ wymienników jest konieczny ze względu na specyfikacje parametrów pracy. Urządzenie, które pracuje na dużo niższych temperaturach w porównaniu do tradycyjnych źródeł ciepła np. gazowego.
Jeśli ktoś planuje nowe mieszkanie budowane przez dewelopera, to w którym momencie powinien podjąć decyzję o zakupie pompy ciepła i zlecić instalację?
Taką decyzję najlepiej jest podjąć, gdy budowa jest w stanie surowym zamkniętym przed wykonaniem posadzek.