Mimo licznych zalet pomp ciepła, należy zdawać sobie sprawę z faktu, że nie są one rozwiązaniem idealnym. Takiego rozwiązania nikt jeszcze nie wymyślił. Potencjalni użytkownicy pomp ciepła mają obawy, które chcielibyśmy przybliżyć.
Spadek wydajności pompy w mroźne dni
Ponieważ współczynnik COP pompy ciepła zależy od temperatury zewnętrznej, co ma znaczenie zwłaszcza przy pompach typu powietrze-woda, istnieją obawy, że w przypadku najmroźniejszych dni wydajność pompy spadnie, dom będzie niedogrzany, a koszty eksploatacji wzrosną. Rzeczywiście, przy niskich temperaturach wydajność pompy spada i musimy być świadomi tego, że nie będzie ona tak efektywna jak latem. Jednakże większość pomp ciepła na rynku, zwłaszcza tych od dużych producentów, jest przystosowana do działania w temperaturach do -20ºC. W przypadku pomp powietrze-woda, dodatkowym elementem wyposażenia jest grzałka elektryczna, która spełnia funkcję wspomagającą w chłodniejsze dni. Oferowane przez nas pompy ciepła posiadają zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe – umożliwia ono bezbłędną pracę przy niskich temperaturach zewnętrznych. Większość użytkowników pompy ciepła posiada w domu kominek, który jest zimą znacznym odciążeniem dla każdego rodzaju ogrzewania. Poza tym weźmy pod uwagę fakt, że okres grzewczy w polskiej strefie klimatycznej trwa ok. 200 dni, z czego jedynie 10% (a więc 20 dni) to dni z temperaturą -20ºC i niżej. Obawy dotyczące niewydolności pomp zimą są mocno wyolbrzymione, najczęściej przez osoby, które pompy ciepła nie posiadają.
Pompa ciepła a tradycyjne grzejniki
Decydując się na pompę ciepła trzeba być świadomym, że jest to źródło ciepła, które może ogrzewać wodę do temperatury maksymalnie 55ºC. Optymalna temperatura gwarantująca najwyższą wydajność pompy to 30-35ºC. Trzeba więc liczyć się ze spadkiem efektywności pompy przy wyższych temperaturach. Na pewno nie ma sensu łączyć pompy ciepła z instalacją grzejnikową pracującą na wodzie o temperaturze wyższej niż 55ºC. Jeśli nie chcemy zrezygnować ze starych grzejników warto zdecydować się na inne rozwiązanie.
Pompa ciepła a domy z bali
Drewniana konstrukcja domu nie wyklucza zastosowania pompy ciepła. Może ona z powodzeniem pracować w domu z bali. Obecnie producenci ogrzewania podłogowego proponują rozwiązania, które mogą być stosowane nawet w tego typu domach. Można również zdecydować się na grzejniki niskotemperaturowe lub klimakonwektor z funkcją grzania i chłodzenia. Ważny jest też rodzaj wentylacji w domu – najlepiej, by była ona mechaniczna.
Głośna praca pompy ciepła
Odgłosy, które słyszymy w trakcie pracy pompy ciepła wydawane są przez sprężarkę. Na pewno stopień głośności zależy od klasy i technologii sprężarki. W przypadku pomp powietrze-woda nie jesteśmy narażeni na takie odgłosy, gdyż sprężarka znajduje się w jednostce zewnętrznej, a więc poza naszym domem. Pompę ciepła Estia można przełączyć w tryb pracy nocnej, w którym głośność jednostki zewnętrznej zmniejszona jest o 6 do 7 dB w stosunku do pracy w ciągu dnia. Nasi sąsiedzi nie muszą obawiać się uciążliwych odgłosów – bywa, że jednostka zewnętrzna jest montowana na balkonie w bloku.
Awaryjność pomp ciepła
Oprócz wątpliwości związanych ze spadkiem wydajności pompy, można spotkać bardziej szczegółowe obawy. Dotyczą one m.in. usterek związanych z zaolejeniem układu chłodniczego,wycieku freonu lub awarią elektroniki sterującej. Żaden producent nie da nam 100% pewności, że jego pompa ciepła nie ulegnie awarii. W końcu są to tylko urządzenia. Ryzyko ewentualnych problemów można zmniejszyć decydując się na renomowanego, godnego zaufania producenta. Światowi liderzy w produkcji pomp ciepła poświęcają duże nakłady finansowe na badania i rozwój technologii swoich produktów. Zakup pompy ciepła od nieznanego producenta to ryzykowna decyzja, nawet jeśli produkt będzie tańszy od markowego. Marka pompy ciepła to jedno, firma montująca to drugie. Ze względu na specyfikę pompy ciepła, warto zakupić ją w firmie z doświadczeniem, zwłaszcza w branży chłodniczej. Pompa ciepła to nic innego jak układ chłodniczy. Warto, żeby zajął się nim wyspecjalizowany serwis. Przecież nie oddalibyśmy naszego nowego mercedesa pod opiekę pana Józka, który do tej pory naprawiał rowery.
Jeśli nie wyczerpaliśmy wszystkich Twoich wątpliwości, napisz do nas. Na pewno odpowiemy na Twoje pytanie i opublikujemy na naszej stronie, aby i inni mogli skorzystać z naszej wiedzy.